Коронавірус: рекомендації як поводитися батькам під час карантину

Нагадуємо, що соціально-психологічна служба закладу переходить на дистанційну форму роботи.
Отож, якщо ви:
потребуєте психологічної підтримки;
у вас виникли запитання щодо виховання доньки\сина;
не справляєтесь з тривогою;
шукаєте ресурс;
тоді не відкладайте турботу про себе на потім.
Пишіть нам:
Сінчук Наталія Іванівна (практичний психолог)
Електрона адреса: sinata1985@gmail.com

Як адаптуватися до режиму «карантин» поради батькам

Для багатьох батьків, крім COVID-19, постала нова «загроза». Це спілкування із власним чадом, організація їхнього дозвілля в 4 стінах та вміння грамотно розкласти свої емоції на полички. Багато батьків здивовано помічають, що їхні діти виросли й стали «незнайомими». Стають більш помітними для батьків риси характеру, емоції, уподобання, інтереси дитини, які могли бути поза увагою, враховуючи щоденну зайнятість батьків і завантаженість дитини школою, гуртками, домашніми завданнями, спілкуванням з друзями.

Отже, чого не варто робити батькам:
різко починати виховувати, або «перевиховувати» своїх дітей. Адже це лише забере багато сил, здоров'я і часу та зіпсує відносини сім’ї в умовах ізоляції;
примушувати дітей «використовувати час з користю, не байдикувати», тобто робити те, що здається за потрібне вам. Варто пам’ятати, що завдяки бездіяльності великі ідеї, поховані в несвідомому, отримують шанс проникнути у свідомість;
в жодному разі не варто зводити нанівець малечі. «Заспокійливі» висловлювання, на кшталт «Знайшов, про що переживати», «Тебе це взагалі не стосується, йди, пограйся», замінити на «Я розумію, що ти боїшся», «Я бачу, що тобі сумно, я тебе розумію»;
не варто обговорювати в присутності дітей невтішні сценарії, деталізуючи подробиці;
не слід переглядати безкінечно фільми про віруси, хвороби, апокаліпсис, які лише підійматимуть рівень тривоги й страху. Краще подивіться комедію чи мультики з дітьми. А «під фільм» приготувати домашні сухарики або какао з печивом.

«Золоті правила» для батьків:
слід пам’ятати, що ізоляція - це стрес як для дорослих, так і для малечі;
пояснити, що боятись - це нормально. Страх - емоція, яка дозволяє уберегти людину від життєнебезпечних вчинків. Емоція страху - у парі з інтересом: Надавши дитині інформацію про коронавірус, відповідно до її віку, ви зменшите її страх;
щоб подолати негативні емоції, можна зробити мішечок для крику, або ж влаштувати битву подушками;
підліткам варто допомогти розібратися в інформації, з якою вони стикаються, навчити визначати факти та фейки;
розділити права та обов'язки кожного члена сім'ї на час карантину, незалежно від віку;
по можливості організувати звичне для дитини й для себе спілкування, розваги та гуртки в онлайн режимі;
сімейна ранкова зарядка допоможе зняти стрес і зменшити паніку;дотримуватись інформаційної дієти — достатньо раз в день подивитися новини для того, щоб бути в курсі дійсно важливих подій.

Як цікаво з дітками провести час
Ось декілька ресурсів:
http://krokotak.com сайт Крокотак

https://t.me/detskiepodelki телеграм канал дитячі поробки
Творіть. Саме час!

Чим зайнятися, коли нудно
Поради психолога під час карантину для учнів

Ти зробив всі завдання і не знаєш чим зайнятися вдома, щоб провести час з користю? Пропоную приклади деяких занять, за допомогою яких можна цікаво провести вільний час у період карантину:

Збирати пазли, розв’язувати головоломки. Щоденне вирішення будь-яких головоломок поліпшує пам’ять, активізує мозкову діяльність, розвиває винахідливість, допомагає зняти стрес.

Подивитися серіал. Чому б не увімкнути серіал, перегляд якого ви так довго відкладали на «коли буде час». Або перегляньте веселі комедії.
Прибрати у кімнаті (квартирі). Наведіть лад у шафах, на полицях. Сконструюйте із підручних засобів органайзери для зберігання потрібних дрібниць. Вчені впевнені, що будь-які зміни навколишнього простору корисні клітинам головного мозку. Таке заняття поліпшує пам’ять і настрій.

Ввімкнути музику і танцювати, виконувати фізичні вправи, насолоджуючись тим, як зміцнюються м’язи і спалюються жири.
Експериментувати на кухні. Можна навчитися готувати щось незвичайне, а потім влаштувати приємний вечір з вечерею.

Грати в настільні ігри: захопить компанію гра «Монополія», «Менеджер», «Дабл», «Асоціації», «Уно», «Хто я?». Знову ж таки можна грати в карти, шахи, шашки, морський бій. А гра «Скрабл» по складанню слів з букв підійде для будь-якої сім’ї. «Твістер» ж переплюне будь-яку настільну гру за напливом емоцій і тактильному контакту.

Також можна грати в «Крокодил» або «Мафію».

Дівчата можуть зробити косметичні маски для обличчя і тіла, обгортання для зміцнення волосся. Ці справи займають час і доставляють масу задоволень. Якщо вдома немає різних косметичних засобів, можна зробити їх самим, скориставшись рецептами з інтернету.

Вивчити кілька нових фраз іноземною мовою.

Зробити щось своїми руками. Розвіяти нудьгу працею, яка приносить видимий результат. Увімкнути гарну музику й насолоджуватися творчістю!

Приготувати гарячий шоколад, капучино, чай чи каву і неквапливо, смакуючи кожним ковтком, випити. Сидіти з чашкою перед вікном і спостерігати за рослинами і хмарами. Такий простий трюк допоможе відчувати себе щасливим, перезавантажить мозок і надихне на інші справи.

Почистити комп’ютер і телефон від непотрібних додатків, старих повідомлень, недійсних мобільних номерів, неактуальних фотографій та відео-файлів. Почистити електронну пошту.

Корисно провести час можна і виготовляючи красиві фотоальбоми. Таке хобі має назву скрапбукінг.

Розмалювати антистресрозмальовки з вигадливими візерунками і цікавими сюжетами. Малювання стимулює ті ділянки мозку, які підвищують концентрацію і увагу. А ще розфарбовування картинок повертає нас в дитинство, той час, коли все було простіше.

Поспілкуватися з давнім другом. У кожного є однокласники, одногрупники, родичі, сусіди з якими ви приятелювали та були змушені припинити спілкування через певні життєві обставини. Складіть список тих, з ким би залюбки поговорили у вільну хвилину, а коли такий час знайдеться, телефонуйте, пишіть.

Розписати своє генеалогічне дерево. Крім саморозвитку, яка базується на інформації про власне коріння і історичному минулому, ви згуртуєте свою сім’ю та зробите неоцінний подарунок нащадкам.

Займайтеся хобі. Людина без хобі — сумна і нецікава. Спектр захоплень жителів планети Земля простягається від колекціонування пакетиків цукру до високохудожніх танців в індійському стилі. Чому б не спробувати щось нове?

Проводьте час цікаво і з користю. Будьте здорові!

Як не втратити контроль над дітьми під час карантину?

Під час карантину, оголюються всі ваші проблеми. Раніше ви могли від них втекти на роботу або хоча б розчинитися у соціумі. Зараз тікати нікуди, оскільки ви у чотирьох стінах. Це найкращий час для того, щоб вирішити всі проблеми, які виникають у стосунках з дітьми.

Дітям не потрібен «контроль», вони природно хочуть бути хорошими та слухняними для своїх батьків. Якщо поведінка дітей виходить з-під контролю, це означає одне – ви десь недопрацювали. Десь втрачений батьківський авторитет, десь порушена ієрархія або дитина не відчуває турботи чи безумовної любові.

Контроль потрібен хіба що за режимом. Необхідно прописати план дня для дитини. І у дні повинно бути не лише навчання! Окрім навчання, потрібно виділити час для фізичної активності, вільної гри, спланованих прийомів їжі, для релаксу і для нудьги. Нудьгу я б поставила на перше місце, бо саме у ній народжуються класні ігри, які допомагають дітям адаптуватися до нової реальності.

Чим зайняти дітей, щоб знайти вільний час для себе?

Діти займають себе самі, якщо не заважати їхньому природному розвитку. Вони вигадують власні ігри, досліджують світ і взаємодіють з батьками.

Мультики та комп‘ютерні ігри заважають дітям гратися самостійно. Мультики - це готове рішення. Не працює фантазія, дитина не розвивається. Окрім того, дитячий мозок не здатен сприймати 24 кадри за секунду. Тому виділяється гормон, який гальмує роботу мозку, щоб можна було сприймати ці 24 кадри. І при «передозуванні» мультками це гальмування переходить у реальне життя. В цьому випадку розвиток дитини страждає.

“Я дуже рекомендую батькам спробувати пожити 2 тижні без мультиків. Дитина стане значно спокійнішою і навчиться розважати себе сама”, - зауважила Марія Сичинська.

Як компенсувати дітям брак прогулянок?

Брак прогулянок компенсувати складно. Але такі умови диктує реальність. Можна відгородити частину кімнати (можливо, є балкон) для «прогулянок». Спробуйте пограти у таку гру: перевзуватися, переодягатися і виходити на балкон. Тримати певні іграшки лише на «території прогулянок». Це буде певна зміна обстановки.

Прогулянок ніщо не замінить. Але співставивши ризики ми розуміємо, заради чого ми це робимо.

Що не потрібно робити батькам під час карантину?

Точно не потрібно робити вигляд, що нічого не відбувається. Життя змінилось. Спершу треба цю реальність прийняти дорослим. І чим швидше ми усвідомимо, що це не змінити, тим краще.

Діти відчувають нашу тривогу, навіть якщо ми при них не розмовляємо на ці теми і приховуємо, що відбувається. Діти можуть відчувати шалену тривогу, але не ставити запитань. Важливо розуміти, що вони все відчувають і ваше мовчання лише погіршує ситуацію. Зважаючи на вік дитини і на її чутливість треба підібрати слова, щоб пояснити, що відбувається. Є речі, про які краще промовчати. А є те, до чого варто підготувати.

Це дуже індивідуально. В першу чергу, треба бачити дитину, щоб розуміти, що вона може витримати, а що – ні. Також вибір тону розмови дуже залежить від того, у якому психічному стані знаходяться батьки, наскільки вони близькі зі своїми дітьми, наскільки діти можуть відкрити своє серце батькам і т.д.

Як уберегти дітей від зараження та пояснити їм, що таке коронавірус?

Зі старшими дітьми можна бути відвертим. Але важливо видавати інформацію дозовано. Дітям точно не потрібен такий потік інформації, який мають дорослі. Спирайтесь на авторитетні джерела і контролюйте, що читають/дивляться діти. Деяка інформація може їх травмувати.

Малечі варто пояснити, що є такий вірус, який живе на дверних ручках, на підлозі, на руках та інших поверхнях. Але всі заходи безпеки повинні бути у формі гри, інакше буде складно: “Це ж весело: маска у мами, маска у тата і тобі одягнемо маску. Дивись, які ми схожі!” або “У тебе в руці сидить маленьке сонечко, яке дуже любить купатися. Тому треба купати його довго і з милом. Тоді воно буде щасливим” - найпростіші приклади. Пов’язуйте гру з улюбленими героями ваших дітей, зацікавлюйте їх, грайтеся разом.

Кiлькiсть переглядiв: 217